Wolverines Official Sponsor

Wall of Fame

The Wall of Fame honorees are individuals who throughout their athletic careers (high school, collegiately, or professionally) have outstanding athletic achievements:

Qualifying candidates must meet at least one of the following criteria:

  • Chagrin Valley Conference  MVP
  • 1st, 2nd, or 3rd Team All State
  • State Record Holder
  • Placing at an OHSAA State Meet for individual competition
  • Graduates who are NCAA I, II, or III- All Americans
  • Graduates who play on national teams
  • Graduates who play on professional teams

 

WALL OF FAME HONOREES

 2016 Joey Fornaro- Wrestling

2016 Hannah Zuzek- Girls Soccer

2011 Kelly Williams-Track

2009 Adam Walters- Wrestling

2008 Hayden Angelotta- Wrestling

2008 Sam Delpra-Wrestling

2007 Dominic Cribari- Wrestling

2006 Frank Cikach- Baseball

2005 Mike Reinhard-Boys Basketball

2004 Rob Skuski- Boys Basketball

2004 Charlie McDonald- Football

2004 Kristin Chapic- Track

2003 Ryan Kleve- Football

2003 Joe Konieczny- Football

2003 Joe Lubelski- Football

2003 Pat McDonald-Football

2003 Dave Okeson- Swimming

2003 Chris Black- Boys Soccer

2003 Ryan Rico- Baseball

2003 Geoff Protz- Wrestling

2002 Jason Rericha- Football, Boys Basketball

2002 Ashley Bohnic-Girls Soccer, Girls Basketball

2002 Bryan Javorek- Track

2002 Brendan Murphy- Boys Soccer

2002 Dean Thorton- Track

2001 Shawn Protz- Wrestling

2001 Jeremy Hartman-Wrestling

2001 Christina Neveu-Girls Basketball

2000 Matt Moran- Boys Basketball

2000 Keith Widing Baseball

2000 Mike Sapanaro-Football

2000 Matt Komar- Wrestling

1999 Mike Marich- Boys Soccer

1999 Keith Spivey- Track

1999 Megan Drews- Girls Basketball

1998 Ryan Nau-Track

1998 Matt Boumphrey- Golf

1996 Greg Gromek-Football, Baseball

1996 Brian Miller- Golf

1996 Kurt Frankel- Track

1996 Jon Sharpe- Football

1996 Annette Taylor- Track

1995 James Vandress- Cross-Country, Track

1995 Alison Drews- Girls Softball

1994 Randi Boczek- Gymnastics

1994 Aram Topalian-Football

1993 Rachel Ruggerio- Softball

1993 Jackie Prots- Softball

1993 Andrea Seaman- Gymnastics

1993 John Rodin- Boys Soccer

1993 Jeff Mattern- Baseball

1992 Haiti Taylor-Track

1992 KC Vlach- Track, Basketball

1992 Kevin Zebrowski- Football

1992 Brian Currett- Arial Freestyle

1991 Bridget Dwyer- Cross-Country

1991 Chris Mapes- Wrestling

1991 Ginger Elliot- Girls Basketball

1990 Pete Beckman- Football

1990 KC Hunt- Boys Basketball

1990 Wendy Weiss- Track

1989 Brad Long- Football- Basketball

1989 Shaun Kearney- Basketball

1989 Shane Ruminski- Boys Basketball

1989 Joe Jillian- Wrestling

1988 John Rozsits- Boys Soccer

1988 Gina Ruggerio- Girls Basketball

1988 Andy Suttell- Boys Basketball

1986 Deann Cirino- Track

1985 Eric Horstman- Football

1984 Rich Zukowski- Track

1981 Kris McKenzie- Track

1981 Karl Zoller- Golf

1981 Rich Zukowski- Track

1979 Denis Robertson Gymnastics

1979 Terry Teachout- Boys Basketball

1977 Kerry Sabo- Baseball

1971- Sam Komar

1953 Jerry Elliot-Track